Bohem Bir Köy Montmarte

Bohem Bir Köy Montmarte

Montmartre, 19. yüzyılda gelişmekte olan herhangi bir sanatçı için olması gereken yerdi. Ressamlar, dansçılar, yazarlar, aktörler ve müzisyenler sanat dünyasında iz bırakmak için yakın ve uzaktan Montmartre’ye akın etti. Neredeyse her Avrupalı ​​sanatçı bir zamanlar Montmartre’a geldi.19. yüzyılın sonunda, her kesimden yaratıcı insan bu mahalleye akın etti. Montmartre, Paris’teki entelektüel yaşamın sanatsal mekânı ve merkezi olarak biliniyordu.

Neden Montmartre?

19. Yüzyılın Montmartre’si, bir tepeye tünemiş eski ve fakir bir köydü. Binalar eski ve haraptı. Ayrıca Paris şehir merkezinden uzak olarak kabul edildi. O zamanlar Montmartre’nın pek bir cazibe yoktu! Kiralar ucuzdu ve adlarına zar zor bir kuruşla yetişen sanatçılar ucuz resim stüdyoları ve fare deliği gibi küçük kiralayabiliyorlardı. Bugün, bu yerler uzun zamandır modaya uygun, lüks dairelerle değiştirilmiş durumda.

Montmartre Tarihi – Alkol, Gece Kulüpleri ve Genelevler

19. yüzyılın sonlarında Montmartre, Paris’in bir parçası değil, bir köydü. Bu, alkolün Paris vergilerine tabi olmadığı anlamına geliyordu. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, alkol endüstrisi burada fırladı. Montmartre üzüm bağlarıyla çevriliydi ve yerel rahibeler bile şarap yapıyordu.

Her yerde gece gündüz alkollü içki servisi yapan barlar açıldı. Burada sanatçılar içti ve fikirlerini paylaştı. Kabareler ve gece kulüpleri de alkol servisi yapıyor ve canlı ve şehvetli eğlenceler sunuyordu. Montmartreide yasanan ahlaki çöküşü tamamlarcasına her yerde genelevler açıldı. Çok geçmeden, bu köy gece gündüz Paris’in her yerinden hem zengin hem de fakirleri kendine çekti.

Bazı Çok Ünlü Sanatçıların Durma Alanı Montmartre zengin tarihi geçmişiyle gurur duymaktadır. Burada yaşayan ressamların listesi uzundur. Degas, Matisse, Modigliani, Picasso, Pissarro, Renoir, Steinlen, Toulouse-Lautrec, Van Gogh, Cassatt, Valadon, Utrillo ve daha pek çok avangard izlenimcilik ve izlenimcilik sonrası ressamları içerir. Burada Montmartre’da fikirlerini paylaştılar, yeni resim stilleri geliştirdiler, avangart sanat akımlarını başlattılar ve paha biçilmez sanatsal bağlantılar kurdular.

Bugun Montmarte’de gezginlerin rotasindaki Moulin Rouge o bohem cilgin gece hayatinin bir sonucu.

Fransa’dan edebiyat kosesinde üç silahşörler kitap eleştirisi kacırmayın

Bora Unakitan

1 Comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s