Goethe’nin Faust’una Bir Bakış

Bu kitap elestirisI, Johann Wolfgang von Goethe’nin manzum oyununun ilk bölümünü kapsiyor. Bir suredir korlesen ingilizcemi hayata dondurmeye calisiyorum. Ingilizce kitaplara dadandim, Sozun kisasi bu kitabi da ingilizce olarak okudum. Bir diger aciklamasi g Çünkü:

1.) Johann Georg Faust’a dayanan Alman efsanesinin pek çok anlatımı var;

2.) Goethe’nin oyununun iki bölümü vardır ve bazı basımlar her ikisini de içerir, bazıları ise yalnızca birini içerir;

3.) Goethe’nin oyunu görünüşe göre iki bölüm olması niyetiyle yazılmadı ve bu nedenle bunun doğru başlığı “Faust, Kısım I” değil, daha çok geriye dönük ve yazarın ölümünden sonra ortak bir başlık haline geldi.

Okuduğumla aynı baskıya bağlantı vermek için elimden gelenin en iyisini yaptım (bazen yanlışlıkla hem birinci hem de ikinci bölümleri içeriyor gibi görünüyor – gerçekten sadece ilk olduğunda.) Bölüm I’in daha yakından dayalı olduğu söyleniyor. efsane ikinciden daha fazla. Hikayenin özü o kadar iyi biliniyor ki, bu oyunu (veya Marlowe’un “Doctor Faustus”u [Goethe’nin oyun(lar)ından çok önce yazılmış) gibi eserleri okumamış olanlar bile anlayacaktır.) Başarılı ama sıkıcı. Doktor Faust şeytanla bir anlaşma yapar ve eğer Faust’un gerçekten tatmin olması sağlanırsa Mephistopheles Faust’un ruhunu alır.

Goethe’nin “Faust”u, ise Tanrı ile Şeytan arasında bir bahisle açılır. Şeytan, Tanrı’nın en sevdiğini (yani Dr. Faust’u) bozabileceğine ve onu doğru yoldan döndürebileceğine inanır. Faust’un anlaşması, Gretchen (aka Margarete) adlı bir kadınla talihsiz bir aşk ilişkisiyle sonuçlanan bir dizi maceraya yol açar. Hikayesi ve konusu sade. Buradaki fikir, -zevk veya anlayış olsun ya da olmasın- bitmeyen bir özlemin doyumsuz olduğu ve bu özlemi giderme arzusuna teslim olmanın insanlığın en iyilerini bile trajediye götürebileceğidir.

Oyun kafiyeli dizelerle aktarılıyor ve Bayard Taylor’ın çevirisi keyifli bir okuma sağlıyor. Bu kitabı klasik edebiyat okurlarına tavsiye ederim. Bu eski bir hikaye ve oyunun bu tercümesinde iyi aktarılıyor.

Not; Goethe Frankfurt’ta dogmus buyumus ve Goethe’nin evi frankfurt gezilecek yerler arasindaymis. Okuma sevgisini bir adim ileri goturmek isterseniz, evni ziyaret edebilirsiniz.

Okuyalim arkadaslar

Bora Unakitan

2 Comments

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s