Kİm İcat Ettİ Şu patates kizartmasini?

kİm İcat ettİ Şu patates kizartmasini?

Fransız kızartması – tartışılmaz bir şekilde bir kızartma olsa da – aslında Fransız olmayabilir. Bazıları patates kızartmasının, Meuse Nehri kıyısındaki köylülerin geleneksel olarak kızarmış balık yedikleri Belçika’dan geldiğini iddia ediyor.

patates kızartmasının kökeni

Kışın nehir donduğunda, balıktan mahrum kalan köylüler onun yerine patates kızartırdı. Bu yemeğin Birinci Dünya Savaşı sırasında Belçika’daki Amerikan askerleri tarafından keşfedildiği ve güney Belçika’nın baskın dili Fransızca olduğu için lezzetli patateslere “Fransız” patates kızartması adını verdikleri söyleniyor.

Ad Değişince Tad da Değişiyor mu ?

Alternatif olarak, patates kızartması gerçekten Fransızdı ve ilk olarak 1780’lerde Paris’in Pont Neuf’unda sokak satıcıları tarafından satıldı. Ya da İspanyol bile olabilirler, çünkü ne de olsa İspanyollar Güney Amerika patatesiyle karşılaşan ilk Avrupalılardı. İlk yazılı söz, 1553’te İnkaların Chronicle’ı veya Pedro Cieza de Leon’un On Yedi Yıllık Yolculuğu başlıklı bir anısını yayınlayan, genç bir fetih tarihçisi olan genç bir tarihçi olan Pedro Cieza de Leon’a ait gibi görünüyor. Güçlü Peru Krallığı. Yerlilerin başlıca gıdalarından biri olan patatesi burada “kaynatıldıktan sonra pişmiş kestane kadar yumuşayan bir tür yer fıstığı” olarak tanımlar. Eve İspanya’ya getirilen İnka patatesleri pekala kızartılmış olarak servis edilmiş olabilir -yağda kızartma bir İspanyol yemek geleneğiydi- gerçi erken patatesler topaklı ve golften daha büyük olmadığı için sonuç patates kızartmasına pek benzemezdi. toplar.

Thomas Jefferson -muhtemelen ilk Amerikan foodie- Amerika’ya patates kızartmasını tanıtmasıyla tanınır; ve onun durumunda patates kızartması kesinlikle Fransızdı, Jefferson onlarla 1784-1789 arasında Fransa’da Amerikan Bakanı olarak hizmet ederken karşılaşmıştı. Jefferson, kölesi James Heming’i -ünlü Sally’nin kardeşi- Fransa’da kaldığı süre boyunca şef olarak eğitti ve o sırada topladığı yaklaşık 150 tarif hayatta kaldı, bazıları Jefferson’un kendi elinde kaydedildi, diğerleri torunları tarafından kopyalanıp aktarıldı. Bunlar arasında vanilyalı dondurma, makarna ve peynir (bunun için Jefferson’ın Napoli’ye bir “makarna makinesi” için gönderdiği) ve Jefferson’ın başlangıçta pommes de terre frites à cru en petites tranches olarak bildiği kızarmış patatesler gibi tüm Amerika’nın en sevilen favorileri var.

Bora Unakitan

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s