The Memoirs of Sherlock holmes Kitap Yorumu

The Memoirs of Sherlock holmes Kitap Yorumu

Bu, Sherlock Holmes’un maceralarinin ikinci kısa öykü koleksiyonu ve genel olarak dördüncü kitap. Kitibimiz, ortağı Dr. John Watson tarafından anlatılan büyük dedektifin on bir macerasını içeriyor. Aşağıda, hikayelerin her biri hakkinsa kisa bilgiler vereceğim:

Oykuler

“Silver Blaze” Bir yarış atı kaybolur ve antrenörü ölü bulunur. Kendi adını taşıyan yarış atı, yaklaşan bir yarışı kazanmak için tercih edilir, bu nedenle Holmes, atın rekabet edebileceğini görmek için zamana karşı bir yarışla karşı karşıya kalır.

“Sarı Yüz” Bir adam daha önce hiç şüphe duymadığı karısından şüphelenmeye başlar. Sadece ondan tam olarak ne şüphelendiğini bilmiyor, ancakoykunun konusu yakın zamanda bilinmeyen ve gizemli bir lokal tarafından işgal edilen yakındaki bir kulübeye yapılan ziyaretler etrafında dönüyor .. Not: Bu benim en sevdiğim Sherlock Holmes hikayelerinden biri çünkü hem karakterin insanlığını, hem de ilk tahmininin yanlış olduğunu kanıtlıyor, hem de yazarın dünya görüşünde zamanının ne kadar ilerisinde olduğunu gösteriyor.

“Broker Katibi” Yakın zamanda prestijli bir firma tarafından işe alınan işsiz bir memura çok daha fazla para teklif edildiğinde, ancak kendisini yalnızca yoğun bir iş yaparken bulur, şüphelenir ve Sherlock Holmes’u arar.

“Gloria Scott” Holmes, kolej arkadaşını ziyaret ederken, arkadaşının babası huysuz eski bir denizci tarafından ziyaret edilir. Aile reisi, denizciyi mutlu etmek için alışılmadık bir şekilde geriye doğru eğildiğinde ki bunun nedeni belirsizdir. Yaşlı adam bir mektup okurken öldüğünde, gizem daha da merak uyandırır.

“Musgrave Ritüeli” Bir uşak, bulduğu belgenin eski bir aile ritüelini oluşturan bir dizi sevimli sorudan başka bir şey olmamasına rağmen, aile evraklarını karıştırdığı için kovulur.

“Reigate Puzzle” Kırsaldaki hırsızlıklar, bir arabacının öldürülmesiyle sonuçlanır. Arabacıyı çalıştıran aile, Watson’ın yakın bir arkadaşının komşusudur.

“The Crooked Man” Otuz yıldır evli olan ve aralarında bilinen herhangi bir iç huzursuzluk olayı olmayan bir çift, şiddetli bir kavgaya tutuşur ve adam -bir kariyer askeri subayı- ölür. Karısı tek şüpheli.

Yerli Hasta” Bir hayırsever, surekli bir hasta olarak hastanede yaşamasına izin verilmesi koşuluyla, yeni bir doktorun muayenehanesini tamamen finanse etmeyi kabul eder. Gizem, daimi hasta açıklanamaz bir şekilde gergin olmaya başladığında başlar.

“Yunanca Tercüman” Bir tercüman kaçırılır ve kendisini kaçıranlar ile başı belada bir Yunan adam arasındaki gizemli konuşmayı tercüme etmeye zorlanır. Yakışıklı tazminatlara ve işi birine söylemesi halinde ne olacağıyla ilgili tehditlere rağmen, tercüman, Holmes’u işe alarak hapsedilen Yunan adamın davasının özüne inmek zorunda hissediyor.

“Denizcilik Anlaşması” Bir Dış Hizmet üyesi, gecikmiş kahvesinin servisini kontrol etmeye giderken çok önemli bir anlaşmayı çalmıştır. Holmes davayı çözemezse, anlaşmanın kaybedilmesi genç adam için profesyonel ölüm anlamına gelir. Komiser ve eşi başlangıçta tek şüphelilerdir.

“Son Sorun” Koleksiyonun belki de en bilinen hikayesi, Sherlock Holmes’un son hikayesi olması amaçlanmıştı. Hikaye, alışılmadık şekilde sarsılmış bir Holmes, ezeli düşmanı ve Reichenbach Şelaleleri’ne yaotigi bir geziyi içeriyor. Bu koleksiyon, bazı temel Sherlock Holmes hikayelerinin yanı sıra bazı klasik Holmsian vakaları ve alıntılarını içeriyor. 19. yüzyıl edebiyatı için son derece barasrili ve okunabilir.

Sherlock Holmes hayranlarının kesinlikle okuması gereken bir kitap

bora

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s