üç Silhaşörler ( The Three musketeers ) Kitap Eleştirisi, Alexander Dumas

üç Silhaşörler ( The Three musketeers ) Kitap Eleştirisi, Alexander Dumas

Arkadaslar bana ” sesin solgun cikmaz oldu, neden yazmiyorsun ” diye. Efenim kitap okumakla mesgulum.Okudugum kitapsa dunya klasiklerin biri Üç Silahşörler Fransızca adıyla Les Trois Mousquetaires. Aslinda Üç Silahşörler’i yillar once okumustum. Elimdeki kopyasini kaybedince yeni bir cevirisini aldim. Haril haril onu okumakla mesguldum.

üç silahşörler kitabı

Alexandre Dumas’ın en ünlü hikayesi – ve muhtemelen tüm zamanların en ünlü tarihi romanı.1620’lerde Fransa’da geçen bu gösterişli şövalyelik, onur ve serserilik destanı, bir macera, casusluk, komplo, cinayet girdabındaki romantik kahramanlar, ulaşılmaz kadın kahramanlar, krallar, kraliçeler, süvariler ve suçlularla zengin bir şekilde dolu. Intikam, aşk, skandal ve gerilim. Daha ne olsun? Dumas, küçük tarihi şahsiyetleri gerçek hayattan daha büyük karakterlere dönüştürür: Zafer peşinde koşan aceleci bir genç adam olan Comte d’Artagnan; cezbedici derecede kötü baştan çıkarıcı “Milady”; güçlü ve sinsi Kardinal Richelieu; zayıf Kral XIII. Louis ve onun mutsuz kraliçesi – ve tabii ki, “hepimiz birimiz, birimiz hepimiz” sloganı sadık dostluğun simgesi haline gelen üç silahşör Athos, Porthos ve Aramis. Çalıntı elmaslar, maskeli balolar, çalınmış mektuplar ve tabii ki büyük kılıç oyunları sunan bir arsa ile Üç Silahşörler sonsuza kadar eğlenceli.

Üç Silahşörler tipik Bir Klasik değil

Üç Silahşörler bir klasik ama böyle ağdalı “ Uğultulu Tepeler ” türü bir klasik degil. Yanlis anlamayin Uğultulu Tepeler cok sevdigim bir romandir. Sadece ornek olarak verdim.

Üç Silahşörler, uzun soluklu, öğüt verici ve sıkıcı olmaları anlamında “klasik edebiyat” değil. Daha ziyade, kan davası, aşk ilişkileri, düellolar, entrikalar, cüretkar maceralar, kuru komik diyaloglar, parıldayan melodram ve yan yarıya saçmalıklarla dolu muhteşem bir eğlence

Kusurlu ama büyüleyici bir genç kahramanı var – Paris’te servetini kazanmak için Gascony’den gelen D’Artagnan adında hırslı bir genç. Athos, Porthos ve Aramis, her biri kendi yolunda merak uyandıran bir grup kahramanca adanmış arkadaşa sahiptir. Merak uyandıracak şekilde ikircikli Kardinal Richelieu’den gerçekten korkunç Milady de Winter’a kadar iki unutulmaz kötü adama sahip. Kardinal, Kral Louis XIII, Avusturya Kraliçesi Anne ve Buckingham Dükü gibi tanınmış tarihi şahsiyetlerle kurgusal ve yarı kurgusal karakterleri harmanliyor. Ancak Dumas tarihi olayları oylesine büyük bir özgünlükle uyarlıyor ki tarihinin romantizmin hizmetçisi olduğunu bize bir kez daha kanıtlıyor. . . Romanin unutulmaz repligi “Hepimiz birimiz, birimiz hepimiz için” bile bunun en buyuk örneği. Üç Silahşörler’in sayfalarıni çevirirken bir yanda korkacak ve bir diger yandan da entrikaların yanı sıra neşelenip heyecanlanacaksiniz.

Peki Ya Üç Silahşörler’de Neden Demir Maskeli Adam Yok ?

Leonardo di Caprio’lu Demir Maskeli Adam filmi sinemalara gelince gidip Üç Silahşörler’in bir kopyasini almistim ama o da ne ? kitap da Demir Maskeli Adam yotu. Nasil yani? Bakin soyle.

Demir Maskeli Adama bolumu bu kitapta yer almıyor; Üç Silahşörlerin devami niteligindeki diger kitaplardan birine ait. Dumas (1802-1870), ilk kitapin ardindan Yirmi Yil Sonra , The Vicomte de Bragelonne ve “D’Artagnan Romances” adili devam niteligindeki kitaplari yazdı. Diger kitap da aynen Üç Silahşörler kadar kalın olan Louise de la Vallière ve Demir Maskeli Adam gibi başlıklarla üç veya daha fazla cilt halinde yayınlandilar.

Fransiz edebiyari kadar Fransayi seviyorsaniz, Bohem Bir Köy Montmarte yazimi da okuyun.

Bora

1 Comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s